USA, 1-15.05.2013

1.05.2013 – 144km – 1275m w górę – Murphy – Cartersville
Obudziłem się nawet wypoczęty, a do południa nawet nieźle mi się jechało. 100km do 15:00 ze zmiennym wiatrem i w pagórkowatym terenie. Kilka kilometrów po starcie wjechałem do kolejnego stanu, tym razem powitała mnie Georgia. Im bardziej jadę na południowy zachód, tym mniej aut, a więcej zieleni. Nie mam nic przeciwko. Dziś tylko w okolicach miasta Cartersville jechało się okropnie pośród sporej ilości samochodów. Albo mi się wydaje, albo jedzie mi się coraz lżej i szybciej. Dzisiejszy etap ukończyłem ze średnią powyżej 20km/h, a przewyższenie wcale nie małe jak na wyjazd z gór. W sakwach pomału robi się coraz więcej miejsca. Głównie za sprawą zdrowej żywności od firmy Sante. Z zapasów jakie miałem ze sobą zostało już niewiele. Cóż… jak tu nie jeść batoników Crunchy, kiedy one takie dobre? Po południu w markecie spotkała mnie miła rzecz. Pastor, który widział mnie kilka kilometrów wcześniej zagadał do mnie i wręczył mi mały krzyżyk na drogę życząc bezpiecznej podróży. Po 140km stwierdziłem, że na dziś wystarczy jazdy. Za miastem Cartersville zjechałem w boczną leśną drogę i szybko znalazłem ciche miejsce na nocleg. Do Teksasu jeszcze 1200km. Zastanawiam się, czy nie wsiąść w pociąg lub stopa i nie podjechać kawałek. Nie lubię takich płaskich etapów. Chciałbym być już w Colorado i górach Skalistych.

2.05.2013 Cartersville – Ashville – 172km, 868m w górę
Bardzo udany dzień z kilku względów. Przejechałem ponad 100 mil z niezłą średnią, choć już nie było aż tylu podjazdów jak przez ostatnie kilka dni. Na dobre pożegnałem Apallachy i znów zmieniłem stan. Na początku dnia przywitała mnie Alabama. Mówi się, że wszystkie stany USA różnią się od siebie i nie ma dwóch takich samych. Coś musi w tym być, ponieważ nawet ja dostrzegam małe zmiany pomiędzy kolejnymi pokonywanymi na rowerze małymi krajami USA. W Alabamie zrobiło się bardziej płasko niż w Georgii jest więcej farm, pastwisk, sporo lasów oraz jezior. Dziś poznałem także kilku alabamczyków ciekawych mojej przygody. Pierwszy raz odkąd jestem w Stanach nie udało mi się wypić porannej kawy w fastfoodzie. Boczne spokojniejsze drogi to i mniejsze miasteczka, w których poza jednym sklepem i stacją paliw nie ma zbyt wiele więcej. Pierwszy FF napotkałem dopiero w mieście Gadsden po 15:00, a raczej 16:00. Dopiero wieczorem zorientowałem się, że zmieniłem strefę czasową. Różnica pomiędzy polskim czasem, a moim to już siedem godzin. Coraz trudniej kontaktować się z domem. Jutro muszę przeboleć przejazd przez największe miasto w Alabamie – Birmingham, za którym już tylko prosta droga do Missisippi.

3.05.2013 Ashville – Brookwood – 130km
Spokojny i piękny dzień po południu zaskoczył mnie deszczem. Rano, dwie godziny zajęło mi dojechanie do Birmingham i następne dwie przejechanie przez miasto. Nic ciekawego w sumie nie zobaczyłem, ale i też nie byłem zbyt ciekawy kolejnej aglomeracji miejskiej na mojej trasie. Nie lubię dużych miast i tyle… Po wczorajszym sporym dystansie dziś dałem sobie więcej luzu. Dłużej posiedziałem w parku, w FF i ogólnie jechałem wolniej z muzyką na uszach. Z nawigacją również nie miałem żadnych problemów, ponieważ przez większość dnia trzymałem się jednego numeru drogi – 11. Po 16:00 zrobiło się ciemniej, przeszła burza i zaczęło padać. Według prognoz opady miały być przelotne. Nie sprawdziło się. Godzinę spędziłem w FF i mimo deszczu ruszyłem w drogę w poszukiwaniu czegoś zadaszonego na przenocowanie. Nie znalazłem. Dojechałem do miasteczka Brookwood, zrobiłem zakupy i zaraz za nim rozbiłem namiot na polance za jakimś zakładem. Jak na złość zaczęło lać. Po godzinie miałem w środku trzy małe kałuże czyli zdecydowanie za dużo jak na tak małą powierzchnię mieszkalną. To coś, co nazywam namiotem nie spełnia już swojego zadania, czyli nie chroni przed deszczem. Od jutra zacznę się rozglądać za nowym przenośnym domem.

4.05.2013 – Brookwood – Mississippi – 155km
Dawno tak mnie nie zmoczyło jak dzisiejszej nocy. Co chwilę się budziłem, ponieważ czułem, że robię się coraz bardziej mokry. Kilka kałuż w namiocie mocno ograniczało mój zasięg ruchów. Najgorsze, że nie mogłem wyprostować kolan, nogi i tak zmęczone codzienną jazdą bolały bardziej, kiedy prawie cały czas byłem zwinięty w pozycji embrionalnej. Jakoś dotrwałem do rana. Punkt 6:00 przestało padać i pierwszy raz wstałem równo z budzikiem czyli 6:15. Śpiwór, spodnie do spania, bluza, buty i ciuchy rowerowe, w których wczoraj jechałem były mokre. Do tego jeszcze karimata, płachta pod nią i namiot ociekały z wody. Do miasta Tuscaloosa miałem około 25km. Na dworze było tylko 6st.C, a ją cały mokry. Założyłem suche ciuchy, ale w butach już musiałem jechać mokrych. W Tuscaloosie wszedłem do pierwszego FF na kawę. Buty wysuszyłem w pięć minut w toalecie za pomocą elektrycznej suszarki do rąk. Od razu zrobiło mi się lepiej i cieplej. No i kawa z rana. Humor się poprawił, złość przeszła, a dzień zapowiadał się naprawdę ładnie. Do 13:00 wykręciłem ponad 80km. Słońce mocno grzało, więc zacząłem rozglądać się za miejscem na dłuższą przerwę na suszenie rzeczy. Jak na złość trafił się opuszczony motel ze stacją paliw. Idealne miejsce na darmowy nocleg! Mijałem już kilka takich miejsc, ale zawsze zbyt wcześnie, aby zostać na noc. Po pół godzinie prawie wszystko było suche. Jedynie karimata i bluza były trochę wilgotne. Karimata więc w dalszej części dnia jechała na worku na bagażniku, a nie w nim, a bluzę założyłem na siebie. Po godzinie jedno i drugie było suche. Pomimo zmęczenia i niewyspania jechało się nieźle. Podjazdy były bardzo łagodne ,a dominowały coraz dłuższe proste odcinki sięgające nawet kilku kilometrów. Im bliżej było do granicy stanu z Mississippi, tym mniej było również aut na drodze 11. Najdłuższy odstęp bez przejeżdżającego auta to ponad 10 minut. W końcu cisza. Nawet w Apallachach tak spokojnie nie było. Do granicy stanów Alabama i Mississippi dociągnąłem się o 19:00, szybka sesja zdjęciowa z tablicą „Mississippi wita” i tym radosnym akcentem zakończyłem jazdę już w nowym stanie. Nocleg dosłownie kilkaset metrów dalej za stacją paliw w budowie. Tej nocy deszcz mi nie grozi, niebo bezchmurne, a gwiazdy świecą wyraźnie.

5.05.2013 – 147km – Kewanee – Morton
6.25 dolara do przodu. Rano w FF znalazłem piątaka pod kasą, potem pod sklepem jakiś dziadek dał mi dolara sam nie wiem za co. Może już wyglądam jak włóczęga? Pod koniec dnia na drodze czekała na mnie ćwierćdolarówka. Niezłe szczęście jak na jeden dzień. Ludzie znów kilka razy zaczepiali na drodze, pytali skąd, dokąd i po co? Zazwyczaj na koniec słyszę ich ulubione słowo AWESOME! Po za tym dzień jak co dzień. Wstaję rano, jadę, pod koniec dnia szukam kawałka spokojnego miejsca na nocleg i idę spać. Wieczorem dość ciężko było znaleźć takie miejsce. Wszędzie domy, psy, farmy oraz dużo tabliczek Keep Out, No Tresspassing, czy też moja ulubiona Privat Property. Dziś cały dzień z drogą numer 80 West. Przyjemna, w miarę spokojna, dosyć płaska i niezbyt kręta. Najbardziej dziś przeszkadzał wiatr, do 17:00 non stop z przodu, potem jakby ustał. Prędkość od razu wzrosła z 14-17 do 23-25km/h.

6.05.2013 – 118km – Morton – Vicksburg
Lazy day. Jak się nie ma ochoty do jazdy to się zwiedza. Ja dziś zwiedzałem markety. W poszukiwaniu nowego namiotu oczywiście. Nowy przenośny domek znalazłem w największym markecie w jakim kiedykolwiek byłem. Największa amerykańska sieć supersklepów Wal….. posiada w swojej ofercie nawet niezły sprzęt turystyczny. Za niecałe 30 USD kupiłem dwuosobowy, jedno powłokowy namiocik o wadze trochę ponad 2kg. Zapewne, jak każdy mój przenośny nocleg, trochę go odchudzę ze śledzi, kieszeni, zbędnych pokrowców, metek i innych dodatków. Jak się spisał mój nowy nabytek opiszę jutro. Ciekawy jestem jak produkt Made in Bangladesz z teflonową powłoką wytrzyma większy opad. Na pierwszy rzut oka nie wygląda na tanią chińszczyznę a nawet posiada swoją markę i model. Jeśli chodzi o dzisiejszą jazdę to dzień bardzo podobny do wczorajszego. Trochę poświęciło, popadało i wiało dość mocno z zachodu. Przejechałem obrzeżem miasta Jackson, przemęczyłem szybką i dziurawą dwupasmówkę nr. 18, zwiedziłem nawet ładne miasteczko Raymond i do Vicksburga dojechałem najbardziej dziurawą drogą w USA jaką do tej pory jechałem. Jutro ważna chwila – przejazd przez most na największej rzece Ameryki Północnej – Mississippi.

7.05.2013 – 124km – droga 80 West – Vicksburg – Crew Lake
Wieczorem przed spaniem policzyłem sobie kilometry do Tyler, gdzie będę miał możliwość odpoczynku i pozwiedzania miasta. Średnio robiąc 120km za cztery dni tam dotrę. To dla mnie niezbyt długi dystans, jak na płaski etap, więc jak pogoda i wiatr nie będą zbytnio przeszkadzać to w piątek popołudniu zamelduję się w Tyler. Dlatego rano zamiast od razu grzać na zachód pokręciłem się trochę po Vicksburgu. W mieście i jego okolicach toczyły się bitwy pomiędzy wojskami unii i konfederatów w wojnie secesyjnej. W mieście jest sporo wzmianek na ten temat. Parki, muzea, tablice informacyjne oraz wiele stanowisk baterii armatnich wzdłuż rzeki Mississippi to tylko nieliczne jakie udało mi się zobaczyć. Podobało mi się centrum miasta – jak gdyby zatrzymało się w czasie w XIX wieku. W najbliższych dniach będą się tu odbywać wybory na burmistrza miasta, więc ulice dodatkowo przystrojone były we flagi państwowe, a na skrzyżowaniach stali agitatorzy, którzy zachęcali do głosowania na poszczególnych kandydatów. Według planu chciałem przejechać do Luizjany, której granica stanu znajduje się na rzece Mississippi tzw. starym mostem Old Vicksburg Bridge. Niestety był zamknięty zarówno dla pojazdów jak i pieszych. Starym mostem poprowadzona jest już tylko linia kolejowa. Nie pozostało mi nic innego niż przejechać nowym mostem, który znajduje się obok starego, jednakże prowadząca nim droga to superhighway, czyli autostrada międzystanowa. Przed wjazdem na most nie widziałem zakazu dla rowerzystów, a prędkość na całej jego długości została ograniczona do 60mil/h. Mimo wszystko starałem się jechać wąskim bocznym pasem, na którym było sporo studzienek, nierówności, kamieni i innych śmieci. Po drugiej stronie już w stanie Luizjana pierwszy zjazd z autostrady był dopiero 2km dalej za wagą dla ciężarówek. Podczas przejazdu nie zatrąbił na mnie żaden kierowca, a przejeżdżający z naprzeciwka patrol policji nie zwrócił na mnie większej uwagi, wiec chyba z braku innej możliwości dopuszczone jest na tym odcinku poruszanie się jednośladem. Najbardziej szczęśliwy byłem, mimo wszystko, już po zjeździe z US Interstate 20 na moją dotychczasową drogę 80 West. Pierwszy raz zauważyłem taką diametralną różnicę pomiędzy stanami na tak krótkim odcinku. W Mississippi droga 80 faluje raz w górę raz w dół i co ważniejsze skręca co jakiś czas. Za rzeką w Luizjanie tą sama droga jest jak strzała. Prosta i równa. Przez cały dzień od przejazdu przez most mój wysokościomierz wskazywał 5-11m.npm. Ale nie to było najgorsze. Tak jak nie lubię przejazdów przez duże miasta, tak bardziej irytuje mnie prosta i płaska droga. Wszędzie dookoła pola kukurydzy lub mokradła i długie 3-5 kilometrowe proste odcinki drogi, potem lekki łuczek i od nowa zabawa. Przez pewien czas dla zabawy uczyłem się jechać bez trzymanki co z objuczonym rowerem wcale takie proste nie jest. Jedyna zaletą to taka, że odpocząłem od samochodów. Wszyscy pędzą autostradą, która biegnie równolegle do mojej drogi kilka kilometrów dalej, a osiemdziesiątką jeżdżą chyba tylko okoliczni mieszkańcy. Po przejechaniu na luźno ponad 120km zacząłem rozglądać się za noclegiem. Znalazłem fajną boczną drogę, która prowadzi do stawu, jakieś 100m od drogi. Trochę mało zielonej miękkiej trawki, ale dalej nic lepszego mogłem nie znaleźć. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to oczywiście rozbiłem nowy namiocik. Pierwsza myśl: przesadziłem z wielkością. 7×7 stóp to ponad 2.10×2.10m. Do wyboru miałem jeszcze mniejszą dwójkę. ale była dla mnie zdecydowanie za krótka. 185cm długości to zbyt mało żeby swobodnie wyprostować kości. Siedząc w środku mam wrażenie że do namiotu zmieści się mój rower z przyczepą włącznie. Namiot dobrze wykonany z ciekawym rozwiązaniem wejścia z bocznym zamkiem i bardzo drobną moskitierą, przez którą nie wlecą mi te małe gryzące muszki mniejsze od komarów. Nie podoba mi się tylko mała dziurka na wtyczkę elektryczną w rogu namiotu. Coś małego może mi wejść do środka. Muszę ją czymś uszczelnić dla większego spokoju i pełnej szczelności namiotu. Do porannej kawy w Monroe mam mniej niż 20km.

8.05.2013 – 156km – Crew Lake – Minden
Poranek bardzo ciepły, już przed siódmą było 14st.C a wiedziałem że dziś temperatura ma przekroczyć 30 kresek. Do Monroe jeszcze miałem prosto i równo ale już za zrobiło się ciekawiej. Małe pagórki i więcej zakrętów znów dały radość z jazdy. Do południa chciałem zrobić jak najwięcej kilometrów, aby w największy upał schować się w cieniu i posiedzieć dłużej. W sumie się udało tylko pod koniec dnia musiałem mocnej przycisnąć ze względu na braki jedzenia i wody w sakwach. Zamiast po zaplanowanych 125km szukać miejsca na nocleg ja szukałem sklepu żeby zrobić zakupy. Przejechałem cztery miasteczka i nie znalazłem ani sklepu ani nawet stacji benzynowej. Musiałem dojechać i przejechać do większego miasta Minden, w którym jak na złość sklepów pełno. Zaraz za Minden rozbiłem namiot, zjadłem kolację i uzupełniłem braki wody w organizmie. Do porannej kawy około 30km, do granicy stanów i Teksasu około 90km, a do Tyler 200km. Jeśli już o kilometrach mowa to dziś przebiłem 3000km od początku wyprawy. Mały jubileusz w urodziny. Odpukać ale Author spisuje się świetnie, smaruje tylko łańcuch i jadę. Zero jakichkolwiek awarii, flaków, pisków. Oby tak dalej!

9.05.2013 – Minden – Marshall – 123km
Rano zmieniłem strategię. Na porannej kawce w FF sprawdziłem prognozy pogody. Na popołudnie, cały jutrzejszy dzień i sobotę zapowiadane są deszcze. Dlatego dziś muszę zrobić jak najwięcej kilometrów, aby jutro dość szybko dojechać do Tyler. Na jednym z postojów w FF zaczepił mnie gość z jakiejś tutejszej gazety, chwilę pogadaliśmy i darmowe drugie śniadanie spadło z nieba… no i jeszcze informacja prasowa o wyprawie będzie w mediach miasta Shraveport. Samo miasto dość ciekawe. Wśród kilku górujących w nim wieżowców swój udział w uatrakcyjnienie miasta mają również artyści. Wiele tu pomników przedstawiających główne atrakcje miasta i świetnie pomalowanych ścian niektórych budynków. Najbardziej spodobała mi się jedna praca – flaga USA z dwoma jej symbolami i napisem „Second to none” co tłumaczeniu znaczy „niemający sobie równych”. Przy tej ścianie oczywiście zrobiłem sobie fotkę. Parę mil za Shraveport pożegnałem Luizjanę i wjechałem do jednego z największych i charakterystycznych stanów – Teskasu. Niestety przy tablicy informującej o granicy stanów nie miałem dogodnego miejsca na fajne zdjęcie a ze statywu z ziemi nie wychodziło zbyt dobrze. W pobliżu oczywiście nikogo kto mógłby pomóc z fotką. Im bliżej popołudnia, tym coraz bardziej straszyło deszczem. Kilka kilometrów za miastem Marshall zaczęło kropić. Szybko zacząłem rozglądać się za miejscem na nocleg. Znalazłem polankę z dwóch stron otoczoną zagajnikiem, na której mogłem się ukryć bez obaw, że ktoś mnie tam nakryje. Namiot rozkładałem już w deszczu, a potem przyszła pora na pierwszy mokry test nowego domku. Padało dość mocno przed około dwie godziny. Do środka dostało się trochę wody przez nieszczelne szwy i zamek, ale i tak jest o niebo lepszy od mojego starego, w którym parę razy dosłownie pływałem. Do Tyler mam 85km. Rano, bez względu na pogodę, ruszam w drogę. Pierwsza poranna kawa za 10km, druga za kolejne 16, więc ewentualne ulewy mogę chwilę przeczekać w FF. Dziś przekroczyłem 3200km od początku wyprawy, pierwszy raz napotkałem na drodze oznakowany parking z ławkami, koszami na śmieci i paleniskiem na grilla. Na „Picnic area” musiałem czekać trzy tygodnie i przejechać przez dziesięć stanów. Ale jak to w powiedzeniu „co kraj to obyczaj”, a tu zamiast na ławeczkach ludzie wolą siedzieć w fastfoodach i opychać się powiększonymi zestawami „zdrowej żywności”. Z drugiej strony skoro nawet apteki i banki są tutaj „Drive Thru” to nie ma się co dziwić, że amerykanie to najbardziej otyły naród świata. A zasada jest przecież bardzo prosta – Mniej jeść, więcej się ruszać.

10.05.2013 – 90km – Marshall – Tyler
Po wieczornej burzy i dwugodzinnym deszczu do rana już nie padało. Przepowiadane na dziś opady również się nie sprawdziły, co mnie oczywiście ucieszyło. Nie musiałem się spieszyć do Tyler. Zamiast deszczu popołudniu zrobiło się naprawdę gorąco. Temperatura 34st.C to już dla mnie trochę za dużo. Ostatnie 20 kilometrów jechałem drogą 271, na której prędkość maksymalna była podniesiona do 70mil/h. Później dowiedziałem się, że w Teksasie jeździ się odrobinę szybciej niż w pozostałych stanach. Na jednej z tutejszych autostrad można jechać z maksymalną prędkością 85mil/h. W reguły staram się nie jechać po głównych HWY, jednak nie chce też jechać na około i wybieram raczej najkrótsze odcinki dróg. Po 13:00 zameldowałem się w Tyler. Dwa dni odpoczynku od jazdy.

11-12.05.2013 – Tyler
Po trzech tygodniach jazdy przez Stany Zjednoczone i przejechaniu ponad 3200km udało mi się osiągnąć kolejny cel mojej podróży. W piątek 10 maja dojechałem do miasta Tyler w północno-wschodniej części jednego z największych stanów USA – Teksasu. Do Tyler planowałem wjechać nie bez powodu. Tyler jest bowiem miastem partnerskim Jeleniej Góry. Dzięki pomocy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze na mój przyjazd czekała Pani Prezes tutejszego Stowarzyszenia Miast Partnerskich Tyler, Patricia Johns (na zdjęciu razem z mężem). Niestety, kiedy ja wjeżdżałem do miasta, Pani Patricia akurat wyjeżdżała poza Tyler. Udało mi się jednak poznać Panią Johns, zamienić kilka słów i zrobić zdjęcie. Pani Patricia przekazała mi, że bardzo zależy jej na bliższej współpracy z Jelenią Górą mimo sporej odległości jaka dzieli oba miasta. Na pożegnanie przekazała mi podarunek w postaci małego magnesu z symbolem miasta jakim jest róża. Początkowo w Tyler miałem zatrzymać się w domu Pani Johns, jednak z powodu jej wyjazdu skontaktowała mnie ze swoim przyjacielem, Panem Mickey’em, który kilka lat temu odwiedził Jelenią Górę, do tej pory utrzymuje kontakt z kilkoma osobami z naszego miasta i ma bardzo dobre wspomnienia z nim związane. Pan Mickey wraz z żoną Janet zaprosili mnie na kilkudniowy odpoczynek do swojego domu. Kilka dni bez roweru wystarczy by zebrać siły na kolejny etap wyprawy no i oczywiście mam możliwość bliższego poznania „sister city” jak mówi się tutaj o mieście partnerskim. Pierwszego dnia miałem możliwość zwiedzania City Hall, czyli ratusza, a także niezbyt dużego ścisłego centrum jak na miasto mające podobną liczbę mieszkańców do Jeleniej Góry. Większość mieszkańców swoje domy ma obrzeżach miasta. Jest kilka jakby odrębnych osiedli. w którym każde ma swój szpital, kościoły, szkoły, parki, muzea a także centra sportowe i stadiony do ulubionych sportów amerykanów czyli Baseballu, Footballu amerykańskiego czy piłki nożnej, Soccer. Największą atrakcją miasta jest Rose Garden, czyli ogród różany ze wszystkimi odmianami i kolorami tych kwiatów. W całych stanach jest 20 takich obiektów. Ogólnie miasto wygląda bardzo atrakcyjnie i czysto. Jest tu wiele terenów zielonych, które są bardzo zadbane czemu sprzyja tutejszy ciepły klimat. Tuż za miastem znajdują się dwa pięknie położone jeziora, na które mieszkańcy Tyler również wybierają się podczas weekendowego wypoczynku. Amerykanie z każdego nawet małego wydarzenia potrafią zrobić święto i dobrze się przy tym bawić. W trakcie mojego krótkiego pobytu w mieście odbywało się kilka imprez plenerowych i kameralnych. W sobotni wieczór udało mi się wejść na jubileusz pięćdziesięciolecia pracy pewnej Pani nauczycielki z tutejszego College’u. Podczas imprezy swój pokaz dała grupa taneczna dziewcząt. Tyler jako nieliczne miasto w Teksasie może pochwalić się taką grupą, która jeździ na pokazy również do innych stanów. Grupa liczy ponad 20 dziewczyn, a z kilkoma udało mi się zrobić zdjęcie. Dla mieszkańców Tyler wydarzeniem był również mój przyjazd do miasta. W sobotę krótki wywiad i małą sesję zdjęciową miałem z przedstawicielem tutejszej prasy, a następnego ranka w porannej gazecie było już moje zdjęcie.
Kolejnym etapem mojej podróży przez USA są Góry Skaliste i ich najwyższe przełęcze drogowe, w kierunku których będę się teraz kierował. Tyler w Teksasie nie jest ostatnim miastem partnerskim Jeleniej Góry, które odwiedzę. Za kilka miesięcy mam nadzieję zawitać do drugiego sister city w Ameryce. Będzie to miasto Tequila w Meksyku.

13.05.2013 – Tyler – Farmersville – 162 km
Po śniadaniu pożegnałem Mickey’a i jego żonę Janet i ruszyłem w dalszą drogę. Ostatni raz przejechałem przez centrum Tyler i drogą 69 kierowałem się na północy zachód. Na wypoczętych nogach kilometry po w miarę płaskim terenie pokonywałem z łatwością. Wiatr raz pomagał, a raz przeszkadzał, ale cały dzień dmuchało z boku z południa. Od 12:00 zrobiło się bardzo gorąco, wręcz upalnie, więc starałem się więcej pić i robić częstsze przystanki w cieniu. 110km przekroczyłem już chwilę po 14:00, w głowie zaczął układać mi się plan na kolejne godziny. Przejechać przez Greenville, zrobić zakupy, posiedzieć w FF przy WiFi i lodach a za miastem znaleźć spokojne miejsce i odpoczywać. Dziś 13sty więc chochlik postarał się trochę poprzeszkadzać. Jedyny market jaki znalazłem na mojej trasie przez obwodnicę Greenville był raczej na hurtowe zakupy. Taniej może i było ale nie dla mnie. Nie chciałem kupować po 10 sztuk ale po jednej a tu już ceny wyższe. Kupiłem tylko jogurt i napój i ruszyłem dalej. Wyjechałem z miasta, FF nie było. Przejechałem kolejne 6 mil do następnego miasteczka, w którym znalazłem tylko stację paliw, gdzie ceny oczywiście kosmiczne. W końcu kolejne 8 mil dalej trafiłem na market na obrzeżach miasteczka Farmersville. W końcu porządne zakupy, galon wody do picia i mycia no i szukanie miejsca na spanie. 2km dalej znalazłem mały zagajnik, w którym mogłem spędzić noc. Teren chyba prywatny sądząc po skoszonej niedawno trawie, ale miejsce tak fajne że zostaje do rana. Udany dzień pod względem jazdy, przejechane ponad 100mil z przewyższeniem prawie 900m. W końcu lekko wznoszę się w górę. Dzień zakończyłem na prawie 200m.npm. Mam nadzieje, że jutro będzie odrobinę chłodniej.

14.05.2013 – Farmersville – Decatour – 122km
Koszmarny dzień. Od rana wiatr przednio-boczny, a do tego upał od południa do 18:00. Najgorsza była droga… cały dzień dwupasmówką, która co jakiś czas dodatkowo była zwężana przez remonty. Masakra! Dziesiątki ciężarówek mijały mnie ze sporą prędkością podobnie jak mniejsze, ale nie mniej hałaśliwe osobówki. Jedyną zaletą były strugi powietrza, w które wpadałem po przejechaniu takiego wielkiego zestawu. Prędkość na kilka sekund wzrastała o 3 do 5 km/h. Na domiar złego zaczęły boleć mnie dłonie od wielogodzinnego trzymania kierownicy. W sumie nie wiem dlaczego dopiero po miesiącu jazdy wystąpił taki dyskomfort. Trochę twarde chwyty i rogi, twardą nawierzchnia, duże ciśnienie z oponach no i długi czas jazdy zapewne głównie przyczyniły się do problemu. W pierwszym napotkanym sklepie rowerowymi kupiłem owijki na kierownicę i mam nadzieję, że teraz będzie o wiele lepiej. Dociągnąłem się do miasta Decatour, szybkie zakupy, krótki odpoczynek w FF z zimnym napojem i spanie niedaleko hałaśliwej drogi.

15.05.2013 – Decatour – Iowa Park – 173km
Rano zwęszyłem szansę na szybkie pokonanie trasy do Wichita Falls. Wiatr dmuchał mocno z południa, a ja prawie cały dystans miałem na północ, w dodatku na w miarę płaskiej i równej drodze 287. Po kilku kilometrach zatrzymałem się, aby przesmarować łańcuch i dopompować koła, co dodatkowo zwiększyło efektywność jazdy. Nie przeszkadzał mi nawet chwilowy deszcz, który zaskoczył mnie po drodze. Po chwili i tak byłem suchy. Do południa odpocząłem od słońca. Większa część nieba była przesłoniona warstwą chmur. Do Wichita Falls dojechałem po 14:00 mając na liczniku ponad 120km. Szybko znalazłem charakterystyczne kaskadowe wodospady będące wizytówką miasta. Kilka zdjęć potem odpoczynek na lodach i popsuła się pogoda. Wiatr zmienił się i teraz wiało bardziej z zachodu, zrobiło się znów upalnie jak wczoraj. Przynajmniej dłonie mnie nie bolą, a ruch na tym odcinku drogi od Decatour nie jest zbyt duży. Po przejechaniu kolejnych 40km w takich warunkach miałem dosyć. Schowałem się na godzinę w FF przy zimnym napoju z wieloma dolewkami i relaksowałem się przy WiFi. O 19:00 ruszyłem dalej w poszukiwaniu miejsca do spania. Nie znalazłem nic ciekawego. Dopiero przez miasteczkiem Electra wjechałem w boczną szutrową drogę i rozbiłem namiot przy drodze. Jestem na około 300m npm. Jest płasko i praktycznie nie ma wysokich drzew. Na wiele kilometrów dookoła można podziwiać teksańskie krajobrazy. Ciekawe zjawiska również dzieją się na niebie. Jedna strona bezchmurna, w innej ciemna deszczowa chmura, a w moją stronę zbliża się burza. Mam nadzieję, że nie zmoczy mnie mocno w nocy. Jutro ciąg dalszy podróży po teksańskiej drodze 287 na północ.